| Manufacturer Part Number: | VS-26MB120A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9075 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECTIFIER BRIDGE 1200V 25A D-34A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-26MB120A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-26MB120A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | D-34 Outline Dimensions | |
| Online Catalog | QC Terminal Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1200V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25A | |
| Mounting Type | QC Terminal | |
| Package / Case | 4-Square, D-34 | |
| Supplier Device Package | D-34 | |
| Standard Package | 20 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-26MB120A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-26MB120A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-26MB120A is new and unused, you can buy VS-26MB120A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-26MB120A.
| 860080580023 | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080580023.pdf | |
| C0805C332F3GACTU | 3300pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C332F3GACTU.pdf | |
| DZ150-9EU | AC/DC CONVERTER 24V 5V 150W | DZ150-9EU.pdf | |
| DDC3024S12 | DC-DC DIN RAIL POWER SUPPLY 30W | DDC3024S12.pdf | |
| H16B-SDR-LB-2M25 | CONN BASE SIDE DUAL SZ16B M25 | H16B-SDR-LB-2M25.pdf | |
| 2-178313-3 | 3 Positions Header, Shrouded Connector 0.150" (3.81mm) Through Hole Gold | 2-178313-3.pdf | |
| PBC24DAFN | 48 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PBC24DAFN.pdf | |
| PZC20DAEN | 40 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PZC20DAEN.pdf | |
| 1870720000 | 10 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | 1870720000.pdf | |
| RCP0505W300RJET | RES SMD 300 OHM 5% 5W 0505 | RCP0505W300RJET.pdf | |
| 766161391GPTR7 | RES ARRAY 15 RES 390 OHM 16SOIC | 766161391GPTR7.pdf |