| Manufacturer Part Number: | VS-1N2130A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 150V 60A Chassis, Stud Mount DO-203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N2130A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N2130A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 188A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N2130A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N2130A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N2130A is new and unused, you can buy VS-1N2130A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N2130A.
| C4532JB2A684M230KA | 0.68µF 100V Ceramic Capacitor JB 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532JB2A684M230KA.pdf | |
| BFC236965123 | 0.012µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.173" W (12.50mm x 4.40mm) | BFC236965123.pdf | |
| ECM43DCTI | CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD | ECM43DCTI.pdf | |
| MRF160 | RF Mosfet N-Channel 28V 50mA 30MHz ~ 500MHz 18dB 4W 249-06, Style 3 | MRF160.pdf | |
| VI-2WH-EW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VI-2WH-EW-F4.pdf | |
| ACM40DRMH-S288 | CONN EDGECARD EXTEND 80POS 0.156 | ACM40DRMH-S288.pdf | |
| CA3108E20-23SBF80 | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3108E20-23SBF80.pdf | |
| MS3106B28-10S | AB 7C 3#16 2#12 2#8 SKT PLUG | MS3106B28-10S.pdf | |
| TVS06RF-17-6JB | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TVS06RF-17-6JB.pdf | |
| CN0966A14A15S7-000 | 26500 15C 15#20 S PLUG AN LC | CN0966A14A15S7-000.pdf | |
| MS3456W20-14SLC | 5 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | MS3456W20-14SLC.pdf | |
| YF24015000J0G | 24 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | YF24015000J0G.pdf | |
| RN55D12R7FRSL | RES 12.7 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D12R7FRSL.pdf |