| Manufacturer Part Number: | VS-1N2129A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9068 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 60A DO203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N2129A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N2129A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 188A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N2129A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N2129A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N2129A is new and unused, you can buy VS-1N2129A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N2129A.
| AFK108M35P44T-F | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 35 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK108M35P44T-F.pdf | |
| 672D567H020ET5C | 560µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D567H020ET5C.pdf | |
| GEC07DREN-S734 | CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET | GEC07DREN-S734.pdf | |
| YFF15SC1C223MT000N | 0.022µF Feed Through Capacitor 16V 1A 50 mOhm 0402 (1005 Metric), 4 PC Pad | YFF15SC1C223MT000N.pdf | |
| BD3464FV-E2 | IC VOLUME AMP GP 20SSOP-B | BD3464FV-E2.pdf | |
| RT9711BGF | IC PWR SWITCH USB 1.5A 8MSOP | RT9711BGF.pdf | |
| 5681F1_5 | LED Circuit Board Indicator 2 High Green (x 1), Red (x 1) Diffused, Tinted 2.2V Green, 2V Red 30mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5681F1_5.pdf | |
| VI-B40-CW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W | VI-B40-CW-F2.pdf | |
| RER65F1001MC02 | RES CHAS MNT 1K OHM 1% 10W | RER65F1001MC02.pdf | |
| MS24264R18B8S7 | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS24264R18B8S7.pdf | |
| 97-3107B28-6S-417 | AB 3C 3#4 SKT PLUG | 97-3107B28-6S-417.pdf | |
| 23280-31SG-350 | 31 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | 23280-31SG-350.pdf | |
| 61641-303LF | 26 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold, GXT™ | 61641-303LF.pdf | |
| RNC50H2491FRRE6 | RES 2.49K OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H2491FRRE6.pdf |