| Manufacturer Part Number: | VS-1N2128A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9059 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 60A DO203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N2128A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N2128A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 188A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10mA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N2128A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N2128A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N2128A is new and unused, you can buy VS-1N2128A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N2128A.
| MKP383333040JD02W0 | 0.033µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm) | MKP383333040JD02W0.pdf | |
| D-436-82CS788 | Terminal Butt Splice, Inline, Individual Openings Connector Crimp 20-26 AWG Blue, Red Stripe | D-436-82CS788.pdf | |
| BK1005LL181-T | 180 Ohm Impedance Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) Surface Mount 300mA 1 Lines 500 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | BK1005LL181-T.pdf | |
| XC2V1000-4FG256I | IC FPGA 172 I/O 256FBGA | XC2V1000-4FG256I.pdf | |
| AT49BV160DT-70TU | IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP | AT49BV160DT-70TU.pdf | |
| RSO-1209SZ | CONV DC/DC 1W 4.5-18VIN 9VOUT | RSO-1209SZ.pdf | |
| VI-B4X-EY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-B4X-EY-F3.pdf | |
| V150B15T250BG2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W | V150B15T250BG2.pdf | |
| D38999/26WB2JD | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26WB2JD.pdf | |
| ELFD18160 | 18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | ELFD18160.pdf | |
| CRL0805-FW-R560ELF | RES SMD 0.56 OHM 1% 1/8W 0805 | CRL0805-FW-R560ELF.pdf | |
| M55342E02B511ARWS | RES SMD 511 OHM 0.1% 1/8W 0505 | M55342E02B511ARWS.pdf | |
| MBB02070C1204FCT00 | RES 1.2M OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C1204FCT00.pdf |