| Manufacturer Part Number: | VS-1N1189A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 500V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N1189A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N1189A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 500V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 126A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.5mA @ 500V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N1189A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N1189A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N1189A is new and unused, you can buy VS-1N1189A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N1189A.
| VJ2225A221JXEAT | 220pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2225 (5763 Metric) 0.220" L x 0.250" W (5.59mm x 6.35mm) | VJ2225A221JXEAT.pdf | |
| SIT8008BC-23-33E-100.0000G | OSC XO 3.3V 100MHZ | SIT8008BC-23-33E-100.0000G.pdf | |
| SIT3808AI-D3-33EE-74.175800Y | OSC XO 3.3V 74.1758MHZ OE | SIT3808AI-D3-33EE-74.175800Y.pdf | |
| TLZ12A-GS18 | Zener Diode 12V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ12A-GS18.pdf | |
| BZT52C30-E3-08 | Zener Diode 30V 410mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52C30-E3-08.pdf | |
| R5G0C332SN#U0 | IC MCU | R5G0C332SN#U0.pdf | |
| VE-B1V-EV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W | VE-B1V-EV-B1.pdf | |
| RC2012F2493CS | RES SMD 249K OHM 1% 1/8W 0805 | RC2012F2493CS.pdf | |
| AMC22DRYS-S93 | CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD | AMC22DRYS-S93.pdf | |
| L77TSEG09SOL2RM8C309 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | L77TSEG09SOL2RM8C309.pdf | |
| 2-487378-1 | Housing FFC Housing for Female Contacts Connector 22Pos 0.100" (2.54mm) | 2-487378-1.pdf | |
| TNPW1206174RBEEA | RES SMD 174 OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW1206174RBEEA.pdf | |
| RN60C2520BRSL | RES 252 OHM 1/4W .1% AXIAL | RN60C2520BRSL.pdf |