| Manufacturer Part Number: | VS-150K60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9376 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 150A DO205AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-150K60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-150K60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 Data Sheet Corr. 03/Feb/2016 | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 471A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-150K60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-150K60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-150K60A is new and unused, you can buy VS-150K60A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-150K60A.
| 307-012-542-201 | CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN | 307-012-542-201.pdf | |
| HSM10DRAN | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | HSM10DRAN.pdf | |
| MAX512ESD | 8 Bit Digital to Analog Converter 3 14-SOIC | MAX512ESD.pdf | |
| LT1073CS8-5#PBF | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1073CS8-5#PBF.pdf | |
| VE-2T2-IW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | VE-2T2-IW-F3.pdf | |
| VE-B3L-MV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | VE-B3L-MV-F2.pdf | |
| MENB1010A1203F01 | 12V 10W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input | MENB1010A1203F01.pdf | |
| 6-1612163-4 | PCI EXP CARD EDGE V TYPE 164P F | 6-1612163-4.pdf | |
| D38999/20WE26SD | 26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20WE26SD.pdf | |
| AXK5F34337YG | 34 Position Connector Socket, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | AXK5F34337YG.pdf | |
| 794494-1 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Tin-Lead | 794494-1.pdf | |
| YM12015000J0G | 6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | YM12015000J0G.pdf | |
| RNF18FTD57K6 | RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNF18FTD57K6.pdf |