| Manufacturer Part Number: | VPR881U6R3E1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 880µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 121 mOhm @ 10kHz 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VPR881U6R3E1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VPR881U6R3E1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | VPR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Capacitance | 880µF | |
| Tolerance | -10%, +75% | |
| Voltage Rating | 6.3V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 121 mOhm @ 10kHz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.43A @ 10kHz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.201" (5.10mm) | |
| Size / Dimension | 0.512" Dia (13.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.024" (26.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VPR881U6R3E1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VPR881U6R3E1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of VPR881U6R3E1A is new and unused, you can buy VPR881U6R3E1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VPR881U6R3E1A.
| 2905241 | CIRCUIT BREAKER | 2905241.pdf | |
| RUEF700 | POLYSWITCH PTC RESET 7A | RUEF700.pdf | |
| FODM3012 | Optoisolator Triac Output 3750Vrms 1 Channel 4-Mini-Flat | FODM3012.pdf | |
| REC5-4809SRW/H4/A/X2 | DC/DC CONVERTER 9V 5W | REC5-4809SRW/H4/A/X2.pdf | |
| V48C12C75BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | V48C12C75BN2.pdf | |
| ISL9440EVAL2Z | ISL9440 - DC/DC, Step Down with LDO 4, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | ISL9440EVAL2Z.pdf | |
| AS1340A-TD-10_EK_ST | AS1340 - DC/DC, Step Up 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | AS1340A-TD-10_EK_ST.pdf | |
| NCP1075PREGEVK | NCP1075 - AC/DC, Primary Side 1, Isolated Outputs Evaluation Board | NCP1075PREGEVK.pdf | |
| 75-068614-05S | ER 5C 5#16S SKT PLUG | 75-068614-05S.pdf | |
| DJT10E17-26JC-LC | 26 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | DJT10E17-26JC-LC.pdf | |
| RJHSE5383A2 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSE5383A2.pdf | |
| CMF5511K000BHR6 | RES 11K OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF5511K000BHR6.pdf |