| Manufacturer Part Number: | VPR172U7R5E1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1700µF 7.5V Aluminum Capacitors Radial, Can 57 mOhm @ 10kHz 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VPR172U7R5E1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VPR172U7R5E1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | VPR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Capacitance | 1700µF | |
| Tolerance | -10%, +75% | |
| Voltage Rating | 7.5V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 57 mOhm @ 10kHz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 2.59A @ 10kHz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.201" (5.10mm) | |
| Size / Dimension | 0.512" Dia (13.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.024" (26.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VPR172U7R5E1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VPR172U7R5E1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of VPR172U7R5E1A is new and unused, you can buy VPR172U7R5E1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VPR172U7R5E1A.
| 1.5KE18AHE3/73 | TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC 1.5KE | 1.5KE18AHE3/73.pdf | |
| ASD3-24.000MHZ-LR-T | 24MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V 4mA Enable/Disable | ASD3-24.000MHZ-LR-T.pdf | |
| ADS6243IRGZ25 | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS6243IRGZ25.pdf | |
| SCC2692AE1A44,529 | IC DUART DUAL W/FIFO 44-PLCC | SCC2692AE1A44,529.pdf | |
| 4322 | Lens - Cap Clear 180° Wide 5mm, T-1 3/4 LED Snap-In | 4322.pdf | |
| V24A15M400BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W | V24A15M400BL3.pdf | |
| AT0805DRE0716R5L | RES SMD 16.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 | AT0805DRE0716R5L.pdf | |
| VIP08W2 | 1 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Threaded Silver | VIP08W2.pdf | |
| TVP00RW-13-32PD-P1AD | 32 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TVP00RW-13-32PD-P1AD.pdf | |
| 031-3301 | BNC Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Solder | 031-3301.pdf | |
| 2-1102449-3 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8 PG29 | 2-1102449-3.pdf | |
| RG2012N-3013-W-T5 | RES SMD 301K OHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012N-3013-W-T5.pdf | |
| RN55E95R3BRSL | RES 95.3 OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E95R3BRSL.pdf |