| Manufacturer Part Number: | VLR-12V |
|---|---|
| Manufacturer: | JST Sales America Inc. |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Housings |
| Available Quantity: | 9366 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.244" (6.20mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VLR-12V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VLR-12V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | VL Connector Series | |
| Online Catalog | VL Series | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Housings | |
| Manufacturer | JST Sales America Inc. | |
| Series | VL | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Receptacle | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Number of Positions | 12 | |
| Pitch | 0.244" (6.20mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.326" (8.28mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Contact Termination | Crimp | |
| Fastening Type | Latch Holder | |
| Color | Natural | |
| Features | - | |
| Note | Contacts Not Provided | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VLR-12V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VLR-12V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of JST Sales America Inc. all series components. The condition of VLR-12V is new and unused, you can buy VLR-12V JST Sales America Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VLR-12V.
| 06035U160GAT2A | 16pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm) | 06035U160GAT2A.pdf | |
| M39003/01-7257 | 0.47µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-7257.pdf | |
| 5646245-5 | SL100 PIN ASY 220P 145 30PN T3 | 5646245-5.pdf | |
| HBC31HEYI | FML CRD EDGE .100 31POS HL LOW P | HBC31HEYI.pdf | |
| AGLN030V2-ZQNG68I | IC FPGA 49 I/O 68QFN | AGLN030V2-ZQNG68I.pdf | |
| F28M36H53B2ZWTT | C28x/ARM® Cortex®-M3 C2000™ C28x + ARM® Cortex® M3 Concerto™ Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 100MHz/150MHz 512KB/512KB FLASH 289-NFBGA (16x16) | F28M36H53B2ZWTT.pdf | |
| XPCWHT-L1-R250-00B53 | LED Lighting XLamp® XP-C White, Cool 6000K 3.2V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPCWHT-L1-R250-00B53.pdf | |
| HMM24DRKN | CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD | HMM24DRKN.pdf | |
| MS3102A24-12SX | AB 5C 3#12,2#4 SKT RECP | MS3102A24-12SX.pdf | |
| 2-215307-6 | 52 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | 2-215307-6.pdf | |
| 3425-J650 | 50 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26-28 AWG, Stranded or Solid | 3425-J650.pdf | |
| TSW-146-17-G-S | 46 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-146-17-G-S.pdf | |
| 15-45-1312 | 24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 15-45-1312.pdf | |
| TNPW120660R4BETA | RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW120660R4BETA.pdf |