| Manufacturer Part Number: | VLR-02V |
|---|---|
| Manufacturer: | JST Sales America Inc. |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Housings |
| Available Quantity: | 141867 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.244" (6.20mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VLR-02V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VLR-02V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | VL Connector Series | |
| Online Catalog | VL Series | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Housings | |
| Manufacturer | JST Sales America Inc. | |
| Series | VL | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Receptacle | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Number of Positions | 2 | |
| Pitch | 0.244" (6.20mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Contact Termination | Crimp | |
| Fastening Type | Latch Holder | |
| Color | Natural | |
| Features | - | |
| Note | Contacts Not Provided | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VLR-02V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VLR-02V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of JST Sales America Inc. all series components. The condition of VLR-02V is new and unused, you can buy VLR-02V JST Sales America Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VLR-02V.
| GEM22DRMD-S288 | CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND | GEM22DRMD-S288.pdf | |
| STGW15S120DF3 | IGBT Trench Field Stop 1200V 30A 259W Through Hole TO-247-3 | STGW15S120DF3.pdf | |
| SPX3819M5-L-3-3/TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA SOT-23-5 | SPX3819M5-L-3-3/TR.pdf | |
| XPEBWT-L1-0000-00D51 | LED Lighting XLamp® XP-E2 White, Cool 6200K 2.9V 350mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEBWT-L1-0000-00D51.pdf | |
| VE-22R-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-22R-IX-F2.pdf | |
| EPSA120150UE-P5P-EJ | 12V 18W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | EPSA120150UE-P5P-EJ.pdf | |
| D38999/20WB2PB | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20WB2PB.pdf | |
| CTVPS00RF-25-4SC-LC | CTV 143C 48#20 8#16 SKT RECP | CTVPS00RF-25-4SC-LC.pdf | |
| 138-4416-007 | N Type Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Crimp or Solder | 138-4416-007.pdf | |
| FCE17B25SB68B | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17B25SB68B.pdf | |
| PEC35SBDN | 35 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | PEC35SBDN.pdf | |
| 1639410000 | 19 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1639410000.pdf |