| Manufacturer Part Number: | VLP-08V |
|---|---|
| Manufacturer: | JST Sales America Inc. |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Housings |
| Available Quantity: | 12814 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8 Position Rectangular Housing Connector Plug Natural 0.244" (6.20mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VLP-08V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VLP-08V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | VL Connector Series | |
| Online Catalog | VL Series | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Housings | |
| Manufacturer | JST Sales America Inc. | |
| Series | VL | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Plug | |
| Contact Type | Female Socket | |
| Number of Positions | 8 | |
| Pitch | 0.244" (6.20mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.326" (8.28mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Contact Termination | Crimp | |
| Fastening Type | Latch Lock | |
| Color | Natural | |
| Features | - | |
| Note | Contacts Not Provided | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VLP-08V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VLP-08V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of JST Sales America Inc. all series components. The condition of VLP-08V is new and unused, you can buy VLP-08V JST Sales America Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VLP-08V.
| UEP1J4R7MDD1TD | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP1J4R7MDD1TD.pdf | |
| HSZ680KAQBLEKR | 68pF 500V Ceramic Capacitor Y5T Radial, Disc 0.236" Dia (6.00mm) | HSZ680KAQBLEKR.pdf | |
| MKP383220063JDA2B0 | 2000pF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | MKP383220063JDA2B0.pdf | |
| IEG111-23788-2-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEG111-23788-2-V.pdf | |
| D5V0P4B5LP08-7 | TVS DIODE 5.5VWM 13VC 4DFN | D5V0P4B5LP08-7.pdf | |
| MXRT100KP300CA | TVS DIODE 300VWM 590VC CASE5A | MXRT100KP300CA.pdf | |
| CN1206K50G | VARISTOR 82V 100A 1206 | CN1206K50G.pdf | |
| RN2505TE85LF | TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SMV | RN2505TE85LF.pdf | |
| PG0085.223NL | 22µH Shielded Wirewound Inductor 800mA 360 mOhm Max Nonstandard | PG0085.223NL.pdf | |
| NJU8755V-TE1 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 20-SSOP | NJU8755V-TE1.pdf | |
| 0327-0-15-01-34-27-10-0 | Pin Receptacle Connector 0.032" ~ 0.046" (0.81mm ~ 1.17mm) No Tail Solder | 0327-0-15-01-34-27-10-0.pdf | |
| CRCW08059K31FKTA | RES SMD 9.31K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW08059K31FKTA.pdf | |
| MNR04M0APJ821 | RES ARRAY 4 RES 820 OHM 0804 | MNR04M0APJ821.pdf | |
| 4613X-101-104LF | RES ARRAY 12 RES 100K OHM 13SIP | 4613X-101-104LF.pdf |