| Manufacturer Part Number: | VLP-06V |
|---|---|
| Manufacturer: | JST Sales America Inc. |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Housings |
| Available Quantity: | 14933 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6 Position Rectangular Housing Connector Plug Natural 0.244" (6.20mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VLP-06V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VLP-06V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | VL Connector Series | |
| Online Catalog | VL Series | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Housings | |
| Manufacturer | JST Sales America Inc. | |
| Series | VL | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Plug | |
| Contact Type | Female Socket | |
| Number of Positions | 6 | |
| Pitch | 0.244" (6.20mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.326" (8.28mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Contact Termination | Crimp | |
| Fastening Type | Latch Lock | |
| Color | Natural | |
| Features | - | |
| Note | Contacts Not Provided | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VLP-06V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VLP-06V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of JST Sales America Inc. all series components. The condition of VLP-06V is new and unused, you can buy VLP-06V JST Sales America Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VLP-06V.
| B41828A3338M | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A3338M.pdf | |
| 4726-56 | 56nH Unshielded Wirewound Inductor 3A Nonstandard | 4726-56.pdf | |
| C8051F968-A-GQ | 8051 C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 80-TQFP (12x12) | C8051F968-A-GQ.pdf | |
| MM74HC175SJX | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP | MM74HC175SJX.pdf | |
| TCLT1101 | Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 6-SOP, 5 Pin | TCLT1101.pdf | |
| Y4022350R000T0R | RES SMD 350 OHM 0.01% 1/5W 0805 | Y4022350R000T0R.pdf | |
| BACC63BN12-12P8 | 12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | BACC63BN12-12P8.pdf | |
| AIBC1LA28-6SC-RDS | ACB 3C 3#4 SKT RECP LINE | AIBC1LA28-6SC-RDS.pdf | |
| CTV07RW-25-90BB | CTV 46C MIXED SKT J/N RECP | CTV07RW-25-90BB.pdf | |
| TVS07RK-15-5AB | TV 5C 5#16 PIN J/N RECP | TVS07RK-15-5AB.pdf | |
| T38438-07-0 | 7 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38438-07-0.pdf | |
| OSTV708A250 | 8 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.295" (7.50mm) Vertical Through Hole | OSTV708A250.pdf | |
| Y1365V0474AA9W | RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 8SOIC | Y1365V0474AA9W.pdf |