| Manufacturer Part Number: | VIT5200-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 200V 5A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT5200-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT5200-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT5200-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT5200-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT5200-E3/4W is new and unused, you can buy VIT5200-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT5200-E3/4W.
| 51915-333LF | PWRBLADE RA REC | 51915-333LF.pdf | |
| ECS-80-18-5PXDN-TR | 8MHz ±30ppm Crystal 18pF 60 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount HC49/US | ECS-80-18-5PXDN-TR.pdf | |
| NTD4906NT4G | MOSFET N-CH 30V 10.3A SGL DPAK | NTD4906NT4G.pdf | |
| 5AGXMA7D4F27I5N | IC FPGA 336 I/O 672FBGA | 5AGXMA7D4F27I5N.pdf | |
| R5F10278ANA#U0 | RL78 RL78/G12 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-HWQFN (4x4) | R5F10278ANA#U0.pdf | |
| A2C8214490000 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 120LQFP | A2C8214490000.pdf | |
| VE-21Z-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VE-21Z-EY-F4.pdf | |
| CA3102E32-15SXBF80-05 | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E32-15SXBF80-05.pdf | |
| 4STD09SAR99A10X | 9P F WATER RES PC CONT. | 4STD09SAR99A10X.pdf | |
| DF9B-13S-1V(32) | 13 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Tin | DF9B-13S-1V(32).pdf | |
| 926884-1 | CONN SOCKET CONTACT MATE-N-LOCK | 926884-1.pdf | |
| A302218 | 18 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector, Screws | A302218.pdf | |
| CMF5518R000FKEA39 | RES 18 OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5518R000FKEA39.pdf |