| Manufacturer Part Number: | VIT2080S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT2080S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT2080S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT2080S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT2080S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT2080S-M3/4W is new and unused, you can buy VIT2080S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT2080S-M3/4W.
| BZX384B2V7-E3-08 | Zener Diode 2.7V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B2V7-E3-08.pdf | |
| S-1135D25-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA SOT-23-5 | S-1135D25-U5T1U.pdf | |
| GEN4-ULCD-70DCT-CLB-AR | Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel/Serial 7" (177.80mm) 800 x 480 (WVGA) | GEN4-ULCD-70DCT-CLB-AR.pdf | |
| L12J10RE | RES CHAS MNT 10 OHM 5% 12W | L12J10RE.pdf | |
| AR0402FR-07332RL | RES SMD 332 OHM 1% 1/16W 0402 | AR0402FR-07332RL.pdf | |
| ACS02E18-4S-025 | AC 4C 4#16 SKT RECP | ACS02E18-4S-025.pdf | |
| KPSE08F10-6SW | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KPSE08F10-6SW.pdf | |
| C48-16R8-3S7-106 | 26500 3C 3#20 SKT PLUG | C48-16R8-3S7-106.pdf | |
| 2-1102588-6 | CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG21 | 2-1102588-6.pdf | |
| 7499211123 | 1 Port RJ45 Magjack Connector Through Hole 10/100 Base-T, AutoMDIX, Power over Ethernet (PoE) | 7499211123.pdf | |
| 3120-26-0300-00 | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 3120-26-0300-00.pdf | |
| 1-87690-6 | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 1-87690-6.pdf | |
| VK20705000J0G | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) 45° Through Hole | VK20705000J0G.pdf | |
| RNF12FTD107K | RES 107K OHM 1/2W 1% AXIAL | RNF12FTD107K.pdf |