| Manufacturer Part Number: | VIT2060GHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 10A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT2060GHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT2060GHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT2060GHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT2060GHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT2060GHM3/4W is new and unused, you can buy VIT2060GHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT2060GHM3/4W.
| 1812CA470KAT1A\SB | 47pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 1812CA470KAT1A\SB.pdf | |
| 0697H9150-05 | FUSE BRD MNT 15A 350VAC 72VDC | 0697H9150-05.pdf | |
| MB90387PMT-GS-185 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387PMT-GS-185.pdf | |
| MIC2212-NNYML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.85V 150mA, 300mA 10-MLF® (3x3) | MIC2212-NNYML-TR.pdf | |
| 3386R-1-103LF | 10k Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 3386R-1-103LF.pdf | |
| EWT25JB25R0 | RES CHAS MNT 25 OHM 5% 25W | EWT25JB25R0.pdf | |
| ERJ-P6WF4751V | RES SMD 4.75K OHM 1% 1/2W 0805 | ERJ-P6WF4751V.pdf | |
| ESM36DTBS | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD | ESM36DTBS.pdf | |
| RJE0114501 | Jack Modular Connector 6p4c (RJ11, RJ14) 90° Angle (Right) Shielded | RJE0114501.pdf | |
| TJ21518200J0G | 21 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | TJ21518200J0G.pdf | |
| 0399490019 | 24 Position Terminal Block Plug, Barrier Strip 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0399490019.pdf | |
| M55342K06B732ART5 | RES SMD 732 OHM 0.1% 0.15W 0705 | M55342K06B732ART5.pdf | |
| YC248-FR-07127KL | RES ARRAY 8 RES 127K OHM 1606 | YC248-FR-07127KL.pdf |