| Manufacturer Part Number: | VIT2060G-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 10A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT2060G-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT2060G-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT2060G-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT2060G-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT2060G-M3/4W is new and unused, you can buy VIT2060G-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT2060G-M3/4W.
| 516D107M6R3JL7BE3 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D107M6R3JL7BE3.pdf | |
| C2225C334M1RACTU | 0.33µF 100V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) 0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm) | C2225C334M1RACTU.pdf | |
| GRM1555C1H4R9BZ01D | 4.9pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H4R9BZ01D.pdf | |
| RN 2ZV | DIODE GEN PURP 200V 2A AXIAL | RN 2ZV.pdf | |
| PIC16C622A-20/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 18-PDIP | PIC16C622A-20/P.pdf | |
| PIC16F720T-I/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16F720T-I/SS.pdf | |
| MAX901BESE | Comparator General Purpose TTL 16-SOIC | MAX901BESE.pdf | |
| 3361P-1-501GLF | 500 Ohm 0.5W, 1/2W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 3361P-1-501GLF.pdf | |
| VE-B1F-CU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W | VE-B1F-CU-F4.pdf | |
| EV_ICS_40619 | ICS-40619 - Audio, MEMS Omnidirectional Microphones Evaluation Board | EV_ICS_40619.pdf | |
| XR-USB-AUDIO-2.0-MC | XS1-L2 - Audio, Audio Processing Evaluation Board | XR-USB-AUDIO-2.0-MC.pdf | |
| TVS06RF-11-5AE | TV 5C 5#20 PIN PLUG | TVS06RF-11-5AE.pdf | |
| PZC33SAAN | 33 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PZC33SAAN.pdf | |
| EM253511HC | 11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | EM253511HC.pdf |