| Manufacturer Part Number: | VIT2060G-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 10A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VIT2060G-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VIT2060G-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VIT2060G-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VIT2060G-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VIT2060G-E3/4W is new and unused, you can buy VIT2060G-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VIT2060G-E3/4W.
| MAL214636182E3 | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | MAL214636182E3.pdf | |
| 2036-47-SM-RPLF | GDT 470V 20% 10KA SURFACE MOUNT | 2036-47-SM-RPLF.pdf | |
| 416F30013CDT | 30MHz ±10ppm Crystal 18pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F30013CDT.pdf | |
| TL071CDRG4 | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TL071CDRG4.pdf | |
| REC3-2405SRWZ/H2/C | CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT | REC3-2405SRWZ/H2/C.pdf | |
| VI-24L-CW | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VI-24L-CW.pdf | |
| V150A48C400BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W | V150A48C400BF3.pdf | |
| D38999/20JJ24PC-LC | CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN | D38999/20JJ24PC-LC.pdf | |
| 2-1744439-0 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole | 2-1744439-0.pdf | |
| 861400081YO8LF | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 861400081YO8LF.pdf | |
| DF13A-20DP-1.25V(50) | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Gold | DF13A-20DP-1.25V(50).pdf | |
| 0386912406 | 6 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386912406.pdf | |
| CRCW20109R31FKEFHP | RES SMD 9.31 OHM 1% 1W 2010 | CRCW20109R31FKEFHP.pdf | |
| RG2012V-1650-B-T5 | RES SMD 165 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012V-1650-B-T5.pdf |