| Manufacturer Part Number: | VI40100GHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI40100GHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI40100GHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI40100GHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI40100GHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI40100GHM3/4W is new and unused, you can buy VI40100GHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI40100GHM3/4W.
| T520X337M010ASE040 | 330µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 10V 2917 (7343 Metric) 40 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T520X337M010ASE040.pdf | |
| 0383354712 | CONN RCPT 12POS PNL MNT | 0383354712.pdf | |
| SIT8924AE-13-18E-100.000000D | OSC XO 1.8V 100MHZ OE | SIT8924AE-13-18E-100.000000D.pdf | |
| STK5Q4U362J-E | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 10A 38-DIP Module, 24 Leads | STK5Q4U362J-E.pdf | |
| 843801AGI-24LF | IC SYNTHESIZER 405MHZ 8-TSSOP | 843801AGI-24LF.pdf | |
| EAST3215GA0 | Yellow-Green 572nm LED Indication - Discrete 2V 1206 (3216 Metric) | EAST3215GA0.pdf | |
| PDA025B-1A4B | 1.4A 6 ~ 18 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | PDA025B-1A4B.pdf | |
| D38999/24SE8SA | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24SE8SA.pdf | |
| HSC-A3-D2(08) | Coupler Fiber Optic Connector SC Receptacle To SC Receptacle Panel Mount, Flange; Snap-In | HSC-A3-D2(08).pdf | |
| 0387390483 | 6 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387390483.pdf | |
| A-TB350-TJ07U | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | A-TB350-TJ07U.pdf | |
| RCL121851R1FKEK | RES SMD 51.1 OHM 1W 1812 WIDE | RCL121851R1FKEK.pdf | |
| RP73D2B226KBTDF | RES SMD 226K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RP73D2B226KBTDF.pdf | |
| Y08500R08200F9W | RES SMD 0.082 OHM 1/2W 2516 WIDE | Y08500R08200F9W.pdf |