| Manufacturer Part Number: | VI30100S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9981 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI30100S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI30100S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 910mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI30100S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI30100S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI30100S-E3/4W is new and unused, you can buy VI30100S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI30100S-E3/4W.
| MXSMLG7.0A | TVS DIODE 7VWM 12VC DO215AB | MXSMLG7.0A.pdf | |
| 4MA150000Z4BACUGI8 | 150MHz LVDS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.5V 100mA (Typ) Enable/Disable | 4MA150000Z4BACUGI8.pdf | |
| TLV2702ID | Amplifier, Comparator IC Security Systems 8-SOIC | TLV2702ID.pdf | |
| ISL61853NCRZ-T | Hot Swap Controller 2 Channel USB 10-DFN (3x3) | ISL61853NCRZ-T.pdf | |
| LTC4257IDD#PBF | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3af (PoE) 8-DFN (3x3) | LTC4257IDD#PBF.pdf | |
| AS1902C26 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | AS1902C26.pdf | |
| KSZ8993M | 10/100 Integrated Switch IC Port Switch/Network Interface 128-PQFP (14x20) | KSZ8993M.pdf | |
| VI-B3W-MW-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W | VI-B3W-MW-S.pdf | |
| MS3111E2024S | 24 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | MS3111E2024S.pdf | |
| PXM7011/32S/CR/0709 | 32 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | PXM7011/32S/CR/0709.pdf | |
| DF80-30S-0.5V(51) | 30 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount Gold | DF80-30S-0.5V(51).pdf | |
| 8-147424-0 | 60 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 8-147424-0.pdf | |
| 72703-55 | 3 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 72703-55.pdf |