| Manufacturer Part Number: | VI20150SGHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI20150SGHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI20150SGHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI20150SGHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI20150SGHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI20150SGHM3/4W is new and unused, you can buy VI20150SGHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI20150SGHM3/4W.
| 63YXM33MEFCTA6.3X11 | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63YXM33MEFCTA6.3X11.pdf | |
| 1206VC101JAT2A | 100pF 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 1206VC101JAT2A.pdf | |
| SM15T12CA-M3/57T | TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO-214A | SM15T12CA-M3/57T.pdf | |
| MB39A136PFT-G-BND-JNE1 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 24-TSSOP | MB39A136PFT-G-BND-JNE1.pdf | |
| VQB75W-Q24-S3R3 | DC/DC CONVERTER 3.3V 75W | VQB75W-Q24-S3R3.pdf | |
| C450H | 450W 5 Slot AC DC Configurable Power Supply Chassis | C450H.pdf | |
| ERJ-T08J163V | RES SMD 16K OHM 5% 1/3W 1206 | ERJ-T08J163V.pdf | |
| FMB20DYFR | CONN CARDEDGE DL 40POS .050 SMD | FMB20DYFR.pdf | |
| CTVPS00RF-19-11JA | 11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVPS00RF-19-11JA.pdf | |
| 97-3107A22-28S-417-940 | AB 7C 7#12 SKT PLUG | 97-3107A22-28S-417-940.pdf | |
| 4-644313-3 | 13 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 26 AWG | 4-644313-3.pdf | |
| 2-1971793-1 | 2 Position Rectangular Housing Connector Plug Natural 0.098" (2.50mm) | 2-1971793-1.pdf | |
| 0424751041 | 10 Position Rectangular Housing Connector Plug Black 0.165" (4.20mm) | 0424751041.pdf | |
| 1290670000 | 16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1290670000.pdf | |
| MRS25000C3301FCT00 | RES 3.3K OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C3301FCT00.pdf |