| Manufacturer Part Number: | VI20100S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI20100S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI20100S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI20100S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI20100S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI20100S-M3/4W is new and unused, you can buy VI20100S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI20100S-M3/4W.
| 0805ZD474KAT2A | 0.47µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 0805ZD474KAT2A.pdf | |
| CD15FD251FO3F | 250pF Mica Capacitor 500V Radial 0.469" L x 0.209" W (11.90mm x 5.30mm) | CD15FD251FO3F.pdf | |
| M39003/03-2077/TR | 1.5µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/03-2077/TR.pdf | |
| GBB22DHLN | CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD | GBB22DHLN.pdf | |
| EBA28DRSH | CONN EDGE DUAL .125 DIP 56POS | EBA28DRSH.pdf | |
| FD0670003 | 6.7584MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 15mA Enable/Disable | FD0670003.pdf | |
| FXO-HC735R-43.5 | 43.5MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 35mA Enable/Disable | FXO-HC735R-43.5.pdf | |
| RC2010JK-074M7L | RES SMD 4.7M OHM 5% 3/4W 2010 | RC2010JK-074M7L.pdf | |
| CA3102R18-7SF80 | 1 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102R18-7SF80.pdf | |
| CTVPS00RF-25-43JB-LC | CTV 43C 23#20 20#16 SKT RECP | CTVPS00RF-25-43JB-LC.pdf | |
| L17TF2500111 | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Press-Fit | L17TF2500111.pdf | |
| 68757-135HLF | 35 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68757-135HLF.pdf | |
| RT0805CRE071K96L | RES SMD 1.96KOHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRE071K96L.pdf | |
| RG3216P-3741-B-T5 | RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216P-3741-B-T5.pdf | |
| RNC50H6651FSR36 | RES 6.65K OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H6651FSR36.pdf |