| Manufacturer Part Number: | VI10150SHM3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 10A Through Hole TO-262AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VI10150SHM3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VI10150SHM3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | |
| Supplier Device Package | TO-262AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VI10150SHM3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VI10150SHM3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VI10150SHM3/4W is new and unused, you can buy VI10150SHM3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VI10150SHM3/4W.
| ASTMUPCV-33-155.520MHZ-EJ-E-T3 | 155.52MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 36mA Enable/Disable | ASTMUPCV-33-155.520MHZ-EJ-E-T3.pdf | |
| MBRB1635HE3/45 | Diode Schottky 35V 16A Surface Mount TO-263AB | MBRB1635HE3/45.pdf | |
| VP1-0059-R | Unshielded 6 Coil Inductor Array 12-SMD | VP1-0059-R.pdf | |
| A42MX09-2VQ100 | IC FPGA 83 I/O 100VQFP | A42MX09-2VQ100.pdf | |
| CNX_C_X_4_2_18 | 5MM CABLE ASSY | CNX_C_X_4_2_18.pdf | |
| PSA15R-150PV-R-C5 | 15V 15W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input | PSA15R-150PV-R-C5.pdf | |
| ADNK-6090 | ADNS-6090 - Reference Design, Optical Mouse Evaluation Board | ADNK-6090.pdf | |
| RMCF0603FT2M55 | RES SMD 2.55M OHM 1% 1/10W 0603 | RMCF0603FT2M55.pdf | |
| RT0402FRE071K21L | RES SMD 1.21K OHM 1% 1/16W 0402 | RT0402FRE071K21L.pdf | |
| MS3100F22-27P | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3100F22-27P.pdf | |
| 25-7035 | F Type Connector Plug, Male Pin 75 Ohm Free Hanging (In-Line) | 25-7035.pdf | |
| GBFTAX-20 | 20 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | GBFTAX-20.pdf | |
| TNPW040248K7BETD | RES SMD 48.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 | TNPW040248K7BETD.pdf | |
| 770101564P | RES ARRAY 9 RES 560K OHM 10SIP | 770101564P.pdf |