| Manufacturer Part Number: | VFT760-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 7.5A Through Hole ITO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VFT760-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VFT760-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 7.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 7.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VFT760-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VFT760-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VFT760-M3/4W is new and unused, you can buy VFT760-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VFT760-M3/4W.
| 0751941001 | VHDM BACKPLANE 6R 10C OPEN | 0751941001.pdf | |
| 1926352-1 | CONN. STR PIN COMPLIANT TAIL F | 1926352-1.pdf | |
| EYM30DRMS | CONN EDGECARD 60POS .156 WW | EYM30DRMS.pdf | |
| 416F250X3CAT | 25MHz ±15ppm Crystal 10pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F250X3CAT.pdf | |
| 531BC311M040DG | 311.04MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 98mA Enable/Disable | 531BC311M040DG.pdf | |
| RS612-1-02 | 55µH @ 1kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1A (Typ) DCR 130 mOhm (Typ) | RS612-1-02.pdf | |
| 1704160104 | Light Pipe | 1704160104.pdf | |
| 3386M-1-100LF | 10 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 3386M-1-100LF.pdf | |
| V48A36E500BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W | V48A36E500BL3.pdf | |
| P4080DS-PB | P4080 QorIQ™ MPU e500 Embedded Evaluation Board | P4080DS-PB.pdf | |
| TVP00RW-21-29P-UWRSB4 | 27 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00RW-21-29P-UWRSB4.pdf | |
| CN0967C18A11S9-040 | 26500 11C 10#16 1#2 S RECP AN | CN0967C18A11S9-040.pdf | |
| M80-6911098 | 10 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.079" (2.00mm) | M80-6911098.pdf | |
| MBB02070C7150FCT00 | RES 715 OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C7150FCT00.pdf |