| Manufacturer Part Number: | VFT760-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 7.5A Through Hole ITO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VFT760-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VFT760-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 7.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 7.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VFT760-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VFT760-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VFT760-E3/4W is new and unused, you can buy VFT760-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VFT760-E3/4W.
| ESMH201VNN681MQ35S | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH201VNN681MQ35S.pdf | |
| TMK325C7226MM-T | 22µF 25V Ceramic Capacitor X7S 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | TMK325C7226MM-T.pdf | |
| RSM10DTMS | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | RSM10DTMS.pdf | |
| KMPC8540PX667LB | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 667MHz 783-FCPBGA (29x29) | KMPC8540PX667LB.pdf | |
| UC2844AQD8 | Converter Offline Flyback Topology Up to 500kHz 8-SOIC | UC2844AQD8.pdf | |
| MPLEZW-A1-R100-0000C030H | LED Lighting EasyWhite®, XLamp® MPL-EZW White, Warm 3000K 2-Step MacAdam Ellipse 25V 3 x 150mA 125° 6-SMD, No Lead | MPLEZW-A1-R100-0000C030H.pdf | |
| R1S8-0509/P-R | CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT | R1S8-0509/P-R.pdf | |
| VI-26K-MW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VI-26K-MW-B1.pdf | |
| D38999/26FF35JN | 66 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26FF35JN.pdf | |
| CTV07RF-15-55PC-P15AD | 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTV07RF-15-55PC-P15AD.pdf | |
| MS24264R10T5S8-LC | 26500 5C 5#20 SKT RECP | MS24264R10T5S8-LC.pdf | |
| 1597575 | 12 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line); Panel Mount, Flange Shielded | 1597575.pdf | |
| 552173-1 | 50 Position Plug Connector Free Hanging (In-Line) IDC | 552173-1.pdf | |
| RCP0505B39R0GTP | RES SMD 39 OHM 2% 5W 0505 | RCP0505B39R0GTP.pdf | |
| M55342E06B432ERWS | RES SMD 432K OHM 1% 0.15W 0705 | M55342E06B432ERWS.pdf |