| Manufacturer Part Number: | VFT3045BP-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 11336 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 30A ITO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VFT3045BP-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VFT3045BP-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VFT3045BP-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VFT3045BP-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VFT3045BP-M3/4W is new and unused, you can buy VFT3045BP-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VFT3045BP-M3/4W.
| C2012JB2A104K125AA | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB2A104K125AA.pdf | |
| 2704-3-00-44-00-00-07-0 | Terminal Turret Connector Single End 0.328" (8.33mm) Silver | 2704-3-00-44-00-00-07-0.pdf | |
| LP080F23CET | 80MHz ±20ppm Crystal 20pF 60 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | LP080F23CET.pdf | |
| 7M-11.0592MAAE-T | 11.0592MHz ±30ppm Crystal 12pF 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 7M-11.0592MAAE-T.pdf | |
| ASTMHTE-25.000MHZ-AK-E-T | 25MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTE-25.000MHZ-AK-E-T.pdf | |
| XC6122C433MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122C433MR-G.pdf | |
| RER65F2R37PC02 | RES CHAS MNT 2.37 OHM 1% 10W | RER65F2R37PC02.pdf | |
| PT07P22-34S | PT 34C 34#20 SKT RECP | PT07P22-34S.pdf | |
| M55342E06B2B05RWI | RES SMD 2.05KOHM 0.1% 0.15W 0805 | M55342E06B2B05RWI.pdf | |
| 9T08052A5363CAHFT | RES SMD 536K OHM 0.25% 1/8W 0805 | 9T08052A5363CAHFT.pdf | |
| 9T04021A1470DAHF3 | RES SMD 147 OHM 0.5% 1/16W 0402 | 9T04021A1470DAHF3.pdf |