| Manufacturer Part Number: | VFT2080S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 20A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VFT2080S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VFT2080S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VFT2080S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VFT2080S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VFT2080S-E3/4W is new and unused, you can buy VFT2080S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VFT2080S-E3/4W.
| MAL215669272E3 | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 148 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215669272E3.pdf | |
| ECW-H12363RJV | 0.036µF Film Capacitor 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.906" L x 0.394" W (23.00mm x 10.00mm) | ECW-H12363RJV.pdf | |
| TAJC685K020RNJ | 6.8µF Molded Tantalum Capacitors 20V 2312 (6032 Metric) 2 Ohm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | TAJC685K020RNJ.pdf | |
| VLZ3V9B-GS08 | Zener Diode 4.03V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ3V9B-GS08.pdf | |
| PMT200EN,135 | MOSFET N-CH 100V 1.8A SC-73 | PMT200EN,135.pdf | |
| EP20K200CB356C8 | IC FPGA 271 I/O 356BGA | EP20K200CB356C8.pdf | |
| SSL-LX3044YC | Yellow LED Indication - Discrete 2.1V Radial | SSL-LX3044YC.pdf | |
| VI-JNK-MX | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VI-JNK-MX.pdf | |
| RT0603FRD0710K5L | RES SMD 10.5K OHM 1% 1/10W 0603 | RT0603FRD0710K5L.pdf | |
| AMM10DTMI | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | AMM10DTMI.pdf | |
| CA3102E24-22SYB | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3102E24-22SYB.pdf | |
| TV07RW-21-75AD | TV 4C 4#8(COAX) PIN J/N RECP | TV07RW-21-75AD.pdf | |
| 346-83-135-41-036101 | 35 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 346-83-135-41-036101.pdf | |
| 3086034 | Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Gray 12-24 AWG | 3086034.pdf | |
| 224232 | 1 Position Sleeve Connector Male, Tab Blue, Transparent | 224232.pdf |