| Manufacturer Part Number: | VFT1080S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 10A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VFT1080S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VFT1080S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 600µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VFT1080S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VFT1080S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VFT1080S-M3/4W is new and unused, you can buy VFT1080S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VFT1080S-M3/4W.
| 12065C223KAT2P | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 12065C223KAT2P.pdf | |
| ABB05DYHN-S1355 | CONN EDGE DUAL .050 TH 10POS | ABB05DYHN-S1355.pdf | |
| MAZD100G0L | Zener Diode 10V 120mW ±6% Surface Mount SSSMini2-F3 | MAZD100G0L.pdf | |
| 74ABT543CMSAX | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SSOP | 74ABT543CMSAX.pdf | |
| CY7C4241V-15AXC | IC SYNC FIFO MEM 4KX9 32-TQFP | CY7C4241V-15AXC.pdf | |
| IDT7201LA25SOI | IC MEM FIFO 512X9 25NS 28-SOIC | IDT7201LA25SOI.pdf | |
| TPS70933QDBVRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SOT-23-5 | TPS70933QDBVRQ1.pdf | |
| MX6SWT-A1-0000-000EA2 | LED Lighting XLamp® MX-6S White, Neutral 4750K 20V 60mA 120° 2-SMD, Gull Wing Tabs | MX6SWT-A1-0000-000EA2.pdf | |
| PT6503B | DC/DC CONVERTER 2.5V 20W | PT6503B.pdf | |
| RMCF0603FT2R67 | RES SMD 2.67 OHM 1% 1/10W 0603 | RMCF0603FT2R67.pdf | |
| CA3102E20-14SWBF80A176 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CA3102E20-14SWBF80A176.pdf | |
| 97-3106A24-7PX-417 | AB 16C 14#16, 2#12 PIN PLUG | 97-3106A24-7PX-417.pdf | |
| M80-7026322 | 63 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M80-7026322.pdf | |
| RG1005V-3010-B-T1 | RES SMD 301 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005V-3010-B-T1.pdf |