| Manufacturer Part Number: | VFT1045BP-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 11535 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 10A ITO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VFT1045BP-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VFT1045BP-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 680mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VFT1045BP-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VFT1045BP-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VFT1045BP-M3/4W is new and unused, you can buy VFT1045BP-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VFT1045BP-M3/4W.
| TVA1318.2 | 2000µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1318.2.pdf | |
| M95320-DRMF3TG/K | IC EEPROM 32KB SPI BUS 8UFDFPN | M95320-DRMF3TG/K.pdf | |
| VI-231-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VI-231-EY-F4.pdf | |
| ACM18DSEI | CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET | ACM18DSEI.pdf | |
| PX0411/06S/6570 | 6 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | PX0411/06S/6570.pdf | |
| 159240-5002 | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 159240-5002.pdf | |
| 852-80-070-30-002101 | 70 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Tin | 852-80-070-30-002101.pdf | |
| 87344-420HLF | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 87344-420HLF.pdf | |
| 90547-401HLF | 1 Positions Header, Unshrouded Connector Through Hole Tin | 90547-401HLF.pdf | |
| 1983170000 | 11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1983170000.pdf | |
| 1871762 | 8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 1871762.pdf | |
| RT1206CRE0790K9L | RES SMD 90.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRE0790K9L.pdf | |
| MCU08050D1742BP500 | RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 | MCU08050D1742BP500.pdf | |
| RNC60H4422FSRE6 | RES 44.2K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNC60H4422FSRE6.pdf |