| Manufacturer Part Number: | VF30120S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF30120S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF30120S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF30120S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF30120S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF30120S-M3/4W is new and unused, you can buy VF30120S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF30120S-M3/4W.
| UUJ2A221MNQ1ZD | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2A221MNQ1ZD.pdf | |
| 51935-002LF | RA HDR PWRBLADE F/G | 51935-002LF.pdf | |
| A1020B-1PLG44C | IC FPGA 34 I/O 44PLCC | A1020B-1PLG44C.pdf | |
| SN74S37D | NAND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74S37D.pdf | |
| 24AA64T-I/ST | IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24AA64T-I/ST.pdf | |
| 593262626013F | LED Circuit Board Indicator 3 High Blue (x 3) Diffused 3.5V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Surface Mount, Right Angle | 593262626013F.pdf | |
| V72A48E400BF | CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W | V72A48E400BF.pdf | |
| VI-B2K-IY | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VI-B2K-IY.pdf | |
| CPF0805B24KE1 | RES SMD 24K OHM 0.1% 1/10W 0805 | CPF0805B24KE1.pdf | |
| HRG3216P-1201-D-T1 | RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1W 1206 | HRG3216P-1201-D-T1.pdf | |
| CA3108E12SA10PBF80 | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3108E12SA10PBF80.pdf | |
| CIR030LFFP-40A-38S | 38 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CIR030LFFP-40A-38S.pdf | |
| 10-580902-243 | GT 24 DUST CAP RECTACLE | 10-580902-243.pdf | |
| 615008140621 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat5 | 615008140621.pdf | |
| 87438-1443 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.059" (1.50mm) Surface Mount, Right Angle Tin | 87438-1443.pdf |