| Manufacturer Part Number: | VF30120S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 30A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF30120S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF30120S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF30120S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF30120S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF30120S-E3/4W is new and unused, you can buy VF30120S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF30120S-E3/4W.
| B43305B5227M62 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 620 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B5227M62.pdf | |
| RBM31DTBN-S189 | CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD | RBM31DTBN-S189.pdf | |
| MCP4013T-103E/CH | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SOT-23-6 | MCP4013T-103E/CH.pdf | |
| MC74ACT11DR2G | AND Gate IC 3 Channel 14-SOIC | MC74ACT11DR2G.pdf | |
| TPS73233DCQRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA SOT-223-6 | TPS73233DCQRG4.pdf | |
| XHP35A-0R-12-0D0HC427E | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module XHP35A White, Warm Linear Light Strip | XHP35A-0R-12-0D0HC427E.pdf | |
| XGURX5D | LED Circuit Board Indicator Bar - 5 Wide, DIP Red (x 5) 1.9V 160mA Rectangle with Flat Top, 5.00mm x 1.60mm | XGURX5D.pdf | |
| XR77103EVB-DEMO-1-KIT | XR77103 - DC/DC, Step Down 3, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | XR77103EVB-DEMO-1-KIT.pdf | |
| AMC22DRTN-S13 | CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND | AMC22DRTN-S13.pdf | |
| TVP00RGW-23-6S | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00RGW-23-6S.pdf | |
| TVP00DZ-17-2BA | TV 39C 38#22D 1#8(TWIN) SKT RE | TVP00DZ-17-2BA.pdf | |
| 10064555-152510ELF | 15 Position FPC Connector Contacts, Top 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle | 10064555-152510ELF.pdf | |
| 803-87-052-30-002101 | 52 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 803-87-052-30-002101.pdf | |
| M55342E02B909ARWS | RES SMD 909 OHM 0.1% 1/8W 0505 | M55342E02B909ARWS.pdf |