| Manufacturer Part Number: | VF30100S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 30A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF30100S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF30100S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 910mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF30100S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF30100S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF30100S-M3/4W is new and unused, you can buy VF30100S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF30100S-M3/4W.
| 380LX121M315H012 | SNAPMOUNTS | 380LX121M315H012.pdf | |
| UMK105CG010CW-F | 1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UMK105CG010CW-F.pdf | |
| GCM30DCBI | CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD | GCM30DCBI.pdf | |
| 70V9279S9PRF | IC SRAM 512KBIT 9NS 128TQFP | 70V9279S9PRF.pdf | |
| CLU026-1204C1-273H7G5 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) - White, Warm Square | CLU026-1204C1-273H7G5.pdf | |
| DS2149DK | DS2149 - Telecom, Line Interface Units (LIUs) Evaluation Board | DS2149DK.pdf | |
| RT0603BRD074K99L | RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRD074K99L.pdf | |
| PT06CGPFR-12-8S | PT 8C 8#20 SKT PLUG | PT06CGPFR-12-8S.pdf | |
| KJA0T25W42PA | 42 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJA0T25W42PA.pdf | |
| 54111-110200800LF | 20 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 54111-110200800LF.pdf | |
| 1241378-2 | CONN RCPT CONTACT 24-22AWG | 1241378-2.pdf | |
| AT0603BRD07249KL | RES SMD 249K OHM 0.1% 1/10W 0603 | AT0603BRD07249KL.pdf | |
| RT0603CRE0782K0L | RES SMD 82K OHM 0.25% 1/10W 0603 | RT0603CRE0782K0L.pdf | |
| SFR16S0002871FR500 | RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL | SFR16S0002871FR500.pdf |