| Manufacturer Part Number: | VF20150S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 20A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF20150S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF20150S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.43V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF20150S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF20150S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF20150S-M3/4W is new and unused, you can buy VF20150S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF20150S-M3/4W.
| SMCJ24CHE3/57T | TVS DIODE 24VWM 43VC SMC | SMCJ24CHE3/57T.pdf | |
| L08056R5DEWTR\3 | 6.5nH Unshielded Thin Film Inductor 600 mOhm Max 0805 (2012 Metric) | L08056R5DEWTR\3.pdf | |
| MP2A-1R0-R | 1µH Unshielded Wirewound Inductor 2.11A 67 mOhm Nonstandard | MP2A-1R0-R.pdf | |
| 1944R-15H | 1.5µH Unshielded Molded Inductor 850mA 380 mOhm Max Axial | 1944R-15H.pdf | |
| S1008R-272H | 2.7µH Shielded Inductor 365mA 850 mOhm Max 1008 (2520 Metric) | S1008R-272H.pdf | |
| NB4N111KMNR4G | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 400MHz 32-VFQFN Exposed Pad | NB4N111KMNR4G.pdf | |
| 8N3DV85AC-0116CDI | VCXO IC 70.656MHz, 35.328MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0116CDI.pdf | |
| PCA9665PW,112 | I²C Controller Parallel Interface 20-TSSOP | PCA9665PW,112.pdf | |
| VE-J41-IZ-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W | VE-J41-IZ-B1.pdf | |
| KTR25JZPF24R0 | RES SMD 24 OHM 1% 1/3W 1210 | KTR25JZPF24R0.pdf | |
| C48-10R16-10P8-406 | 26500 10C 10#16 P BY RECP LC | C48-10R16-10P8-406.pdf | |
| D38999/20FB5BA | 5 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | D38999/20FB5BA.pdf | |
| 195-078-213-551 | 78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | 195-078-213-551.pdf |