| Manufacturer Part Number: | VF20100S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF20100S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF20100S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF20100S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF20100S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF20100S-M3/4W is new and unused, you can buy VF20100S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF20100S-M3/4W.
| C410C681J1G5CA7200 | 680pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm) | C410C681J1G5CA7200.pdf | |
| ISL12027AIB27Z | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL12027AIB27Z.pdf | |
| MSP430F122IRHBT | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 4KB (4K x 8 + 256B) FLASH 32-VQFN (5x5) | MSP430F122IRHBT.pdf | |
| 74LVXC3245MTC | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 24-TSSOP | 74LVXC3245MTC.pdf | |
| VE-JNH-EZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W | VE-JNH-EZ-S.pdf | |
| VI-J7V-MZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W | VI-J7V-MZ-F4.pdf | |
| V72A5M300B3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W | V72A5M300B3.pdf | |
| ERJ-L06UJ94MV | RES SMD 0.094 OHM 5% 1/4W 0805 | ERJ-L06UJ94MV.pdf | |
| 97-3106A28-10PW | AB 7C 7#12 PIN PLUG | 97-3106A28-10PW.pdf | |
| 1081530000 | CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ6 IP68 | 1081530000.pdf | |
| 20021111-00016T4LF | 16 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 20021111-00016T4LF.pdf | |
| XG4A-2035 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | XG4A-2035.pdf | |
| HX10008000J0G | 10 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | HX10008000J0G.pdf |