| Manufacturer Part Number: | VF20100S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF20100S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF20100S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF20100S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF20100S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF20100S-E3/4W is new and unused, you can buy VF20100S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF20100S-E3/4W.
| SLP272M080E3P3 | 2700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 123 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP272M080E3P3.pdf | |
| VJ1808Y103MXEAT5Z | 10000pF 500V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | VJ1808Y103MXEAT5Z.pdf | |
| F339X134733MFI2B0 | 0.047µF Film Capacitor 330V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | F339X134733MFI2B0.pdf | |
| P6SMB18A-M3/52 | TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO-214A | P6SMB18A-M3/52.pdf | |
| VE-JTX-IY | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VE-JTX-IY.pdf | |
| VE-B4J-CU-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | VE-B4J-CU-F2.pdf | |
| TV07RW-21-16HD | 16 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07RW-21-16HD.pdf | |
| GTS08F32-7S | GT 35C 7#12 28#16 SKT PLUG RTA | GTS08F32-7S.pdf | |
| 2M801-009-01M6-7SA | M801 7C 7#23 SKT RECP OM | 2M801-009-01M6-7SA.pdf | |
| TV06DZ-15-5JA-LC | TV 5C 5#16 SKT PLUG | TV06DZ-15-5JA-LC.pdf | |
| HX12008000J0G | 12 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | HX12008000J0G.pdf | |
| RP73D2B2K37BTDF | RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RP73D2B2K37BTDF.pdf | |
| CRCW060353R6FKTA | RES SMD 53.6 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060353R6FKTA.pdf | |
| CFR-50JB-52-3K9 | RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL | CFR-50JB-52-3K9.pdf |