| Manufacturer Part Number: | VF10150S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 10A Through Hole ITO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF10150S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF10150S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF10150S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF10150S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VF10150S-M3/4W is new and unused, you can buy VF10150S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF10150S-M3/4W.
| HEU100KBEEF0KR | 10pF 5000V (5kV) Ceramic Capacitor N750 Radial, Disc | HEU100KBEEF0KR.pdf | |
| 352408-9 | 55 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | 352408-9.pdf | |
| RSA18DTBI | CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD | RSA18DTBI.pdf | |
| MPC8360EVVALFH | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 667MHz 740-TBGA (37.5x37.5) | MPC8360EVVALFH.pdf | |
| OPA362AIDCKR | IC OPAMP VIDEO DRIVER SC70 | OPA362AIDCKR.pdf | |
| 71V25761S183PFG | IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 100TQFP | 71V25761S183PFG.pdf | |
| TNY254GN-TL | Converter Offline Flyback Topology 44kHz 8-SMD | TNY254GN-TL.pdf | |
| HDSP-7508 | Character LED Display Module Red 7-Segment +/-1 (overflow) Character Common Cathode 2V 20mA 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.09mm) 10-DIP (0.200", 5.08mm), 7 Leads | HDSP-7508.pdf | |
| ERM 1-500 | LED MT SR VERT X 0.500" UNIV | ERM 1-500.pdf | |
| ABB92DHRD-S329 | CARD EXTEND PCI 184POS .050 3.3V | ABB92DHRD-S329.pdf | |
| 6-103946-1 | 24 Position Rectangular Plug Connector IDC Gold 22-26 AWG | 6-103946-1.pdf | |
| 2154009-6 | SSL Connector 4 Position Plug Board to Cable/Wire IDC | 2154009-6.pdf | |
| MCA12060D1070BP500 | RES SMD 107 OHM 0.1% 1/4W 1206 | MCA12060D1070BP500.pdf | |
| Y1629453R000B9R | RES SMD 453 OHM 0.1% 1/10W 0805 | Y1629453R000B9R.pdf |