| Manufacturer Part Number: | VF-S320-18A |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Inc. |
| Product Category: | AC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | AC/DC CONVERTER 18V 320W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF-S320-18A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF-S320-18A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Power Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies | |
| RoHS Information | VF-S320-xxA Series Cert of Compliance | |
| 3D Model | VF-S320-18A | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Converters | |
| Manufacturer | CUI Inc. | |
| Series | VF-S320 | |
| Part Status | Active | |
| Type | Open Frame | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input | 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 18V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 10A | |
| Power (Watts) | 320W | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Efficiency | 83% | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (With Derating) | |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Size / Dimension | 6.00" L x 4.00" W x 1.50" H (152.4mm x 101.6mm x 38.1mm) | |
| Minimum Load Required | - | |
| Approvals | CB, CE, cURus, TUVgs | |
| Power (Watts) - Max | 320W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF-S320-18A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF-S320-18A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of CUI Inc. all series components. The condition of VF-S320-18A is new and unused, you can buy VF-S320-18A CUI Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF-S320-18A.
| 515D226M025AW6AE3 | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D226M025AW6AE3.pdf | |
| WF110250WJ50236BJ1 | 5000pF 14000V (14kV) Ceramic Capacitor Nonstandard, Screw Terminals 4.331" Dia (110.00mm) | WF110250WJ50236BJ1.pdf | |
| ESM12DRSI-S288 | CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND | ESM12DRSI-S288.pdf | |
| ASD1-4.000MHZ-EC-T | 4MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3V 5.5mA Enable/Disable | ASD1-4.000MHZ-EC-T.pdf | |
| T1812-220J | 22µH Unshielded Wirewound Inductor 260mA 3.2 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | T1812-220J.pdf | |
| EP1S60F1508I6 | IC FPGA 1022 I/O 1508FBGA | EP1S60F1508I6.pdf | |
| S-80134CLPF-JITTFG | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80134CLPF-JITTFG.pdf | |
| V150B15C250BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W | V150B15C250BF2.pdf | |
| VE-23T-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VE-23T-CY-S.pdf | |
| RT0603FRE07562KL | RES SMD 562K OHM 1% 1/10W 0603 | RT0603FRE07562KL.pdf | |
| TBF24-7PSB05 | Circular Connector Standard 16/16 Female Sockets/Male Pins Panel Mount | TBF24-7PSB05.pdf | |
| DTS26W17-6PB-LC | 6 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DTS26W17-6PB-LC.pdf | |
| C48-16R22Y55P7-402 | 26500 55C 55#20 P BY PLUG WC | C48-16R22Y55P7-402.pdf | |
| 868 | 8 (6 + 2 Ground) Position Terminal Lug Strip 0.250" (6.35mm) Terminal Lug, Single End | 868.pdf | |
| RN55D13R3FRE6 | RES 13.3 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D13R3FRE6.pdf |