| Manufacturer Part Number: | VF-S320-05A |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Inc. |
| Product Category: | AC DC Converters |
| Available Quantity: | 9114 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | AC/DC CONVERTER 5V 320W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF-S320-05A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF-S320-05A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Power Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies Reliability Considerations for Power Supplies Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks | |
| RoHS Information | VF-S320-xxA Series Cert of Compliance | |
| Featured Product | VF Series Power Supplies | |
| 3D Model | VF-S320-05A | |
| Online Catalog | VF-S320 Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Converters | |
| Manufacturer | CUI Inc. | |
| Series | VF-S320 | |
| Part Status | Active | |
| Type | Open Frame | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input | 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 27A | |
| Power (Watts) | 320W | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Efficiency | 75% | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (With Derating) | |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Size / Dimension | 6.00" L x 4.00" W x 1.50" H (152.4mm x 101.6mm x 38.1mm) | |
| Minimum Load Required | - | |
| Approvals | CB, CE, cURus, TUVgs | |
| Power (Watts) - Max | 320W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF-S320-05A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF-S320-05A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of CUI Inc. all series components. The condition of VF-S320-05A is new and unused, you can buy VF-S320-05A CUI Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF-S320-05A.
| VJ0603D910JXAAT | 91pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D910JXAAT.pdf | |
| VJ0603D750GLAAR | 75pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D750GLAAR.pdf | |
| EBM12DTMN-S189 | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | EBM12DTMN-S189.pdf | |
| JAN1N962D-1 | Zener Diode 11V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N962D-1.pdf | |
| ZXTD2090E6TA | TRANS 2NPN 50V 1A SOT23-6 | ZXTD2090E6TA.pdf | |
| SCB75F-1R0 | 1µH Unshielded Wirewound Inductor 5.5A 23 mOhm Max Nonstandard | SCB75F-1R0.pdf | |
| MB96F633RBPMC-GSE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96630 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB96F633RBPMC-GSE1.pdf | |
| S-13R1B24-I4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.4V 150mA SNT-4A | S-13R1B24-I4T1U3.pdf | |
| RJ45-8Z4 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded | RJ45-8Z4.pdf | |
| 451-80-238-00-016101 | 38 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 451-80-238-00-016101.pdf | |
| 1703030 | 8 Position Terminal Block Header, Female Sockets Green 2 Piece, Snap Lock - Front Flange | 1703030.pdf | |
| CRCW0603180RJNEAHP | RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 0603 | CRCW0603180RJNEAHP.pdf | |
| CRCW060335K7FKTC | RES SMD 35.7K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060335K7FKTC.pdf |