| Manufacturer Part Number: | VF-D320-D524A |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Inc. |
| Product Category: | AC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | AC/DC CONVERTER 5V 24V 320W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF-D320-D524A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF-D320-D524A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | VF-D320-D512A Cert of Compliance | |
| Featured Product | VF Series Power Supplies | |
| 3D Model | VF-D320-D524A | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Converters | |
| Manufacturer | CUI Inc. | |
| Series | VF-D320 | |
| Part Status | Active | |
| Type | Open Frame | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input | 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 5V | |
| Voltage - Output 2 | 24V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 30A, 8.33A | |
| Power (Watts) | 320W | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Efficiency | 75% | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (With Derating) | |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Size / Dimension | 6.00" L x 4.00" W x 1.50" H (152.4mm x 101.6mm x 38.1mm) | |
| Minimum Load Required | - | |
| Approvals | CB, CE, cURus, TUVgs | |
| Power (Watts) - Max | 320W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF-D320-D524A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF-D320-D524A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of CUI Inc. all series components. The condition of VF-D320-D524A is new and unused, you can buy VF-D320-D524A CUI Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF-D320-D524A.
| SQCAEA100GAJME\500 | 10pF 150V Ceramic Capacitor A 0605 (1613 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | SQCAEA100GAJME\500.pdf | |
| ESM15DRMN-S288 | CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND | ESM15DRMN-S288.pdf | |
| DS1267BS-100+T/R | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps Serial Interface 16-SO | DS1267BS-100+T/R.pdf | |
| TPS54495EVM-057 | TPS54495 SWIFT™, D-CAP2™, Eco-Mode™ DC/DC, Step Down 2, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | TPS54495EVM-057.pdf | |
| CR0603-FX-2200ELF | RES SMD 220 OHM 1% 1/10W 0603 | CR0603-FX-2200ELF.pdf | |
| 1-796435-2 | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | 1-796435-2.pdf | |
| DTS24F25-35HA | 128 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | DTS24F25-35HA.pdf | |
| SFM210-LPSE-S30-ST-BK | 30 Position Header Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole Gold | SFM210-LPSE-S30-ST-BK.pdf | |
| 20-1518-11 | CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD | 20-1518-11.pdf | |
| MBA02040C7329FC100 | RES 73.2 OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C7329FC100.pdf | |
| CMF55141K10DHEK | RES 141.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL | CMF55141K10DHEK.pdf | |
| CMF504K7000FKEB | RES 4.7K OHM 1/4W 1% AXIAL | CMF504K7000FKEB.pdf |