| Manufacturer Part Number: | VF-D320-D512A |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Inc. |
| Product Category: | AC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | AC/DC CONVERTER 5V 12V 320W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF-D320-D512A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF-D320-D512A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | VF-D320-D512A Cert of Compliance | |
| Featured Product | VF Series Power Supplies | |
| 3D Model | VF-D320-D512A | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Converters | |
| Manufacturer | CUI Inc. | |
| Series | VF-D320 | |
| Part Status | Active | |
| Type | Open Frame | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input | 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 5V | |
| Voltage - Output 2 | 12V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 30A, 16.67A | |
| Power (Watts) | 320W | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Efficiency | 75% | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (With Derating) | |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Size / Dimension | 6.00" L x 4.00" W x 1.50" H (152.4mm x 101.6mm x 38.1mm) | |
| Minimum Load Required | - | |
| Approvals | CB, CE, cURus, TUVgs | |
| Power (Watts) - Max | 320W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF-D320-D512A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF-D320-D512A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of CUI Inc. all series components. The condition of VF-D320-D512A is new and unused, you can buy VF-D320-D512A CUI Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF-D320-D512A.
| HAZ151KBABF0KR | 150pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | HAZ151KBABF0KR.pdf | |
| MKP385347200JII2B0 | 0.047µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm) | MKP385347200JII2B0.pdf | |
| TH3B155M035F4200 | 1.5µF Molded Tantalum Capacitors 35V 1411 (3528 Metric) 4.2 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | TH3B155M035F4200.pdf | |
| 0FDR0001ZXPG | FUSE DISPLAY RACK | 0FDR0001ZXPG.pdf | |
| FWA-50A21F | FUSE CARTRIDGE 50A 150VAC/VDC | FWA-50A21F.pdf | |
| ASTMHTD-125.000MHZ-ZJ-E-T3 | 125MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTD-125.000MHZ-ZJ-E-T3.pdf | |
| KSP42BU | TRANS NPN 300V 0.5A TO-92 | KSP42BU.pdf | |
| VE-211-MY-S | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VE-211-MY-S.pdf | |
| MI-25K-MX-F4 | CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 75W | MI-25K-MX-F4.pdf | |
| JCC36DEYI | FML CRD EDGE .100 72POS DR LOW P | JCC36DEYI.pdf | |
| ABC40DRSI-S288 | CONN EDGECARD 80POS .100" | ABC40DRSI-S288.pdf | |
| D38999/26WH35PD | 100 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26WH35PD.pdf | |
| TVP00RW-25-61SE | 61 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00RW-25-61SE.pdf | |
| 77311-402-10LF | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 77311-402-10LF.pdf |