| Manufacturer Part Number: | VE24P01750K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 270V 10KA DISC 24MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE24P01750K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE24P01750K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 243V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 270V | |
| Varistor Voltage (Max) | 297V | |
| Current - Surge | 10kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 175VAC | |
| Maximum DC Volts | 225VDC | |
| Energy | 190J | |
| Package / Case | Disc 24mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE24P01750K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE24P01750K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE24P01750K is new and unused, you can buy VE24P01750K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE24P01750K.
| LGR2W271MELC45 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2W271MELC45.pdf | |
| ECW-F6273RJL | 0.027µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.512" L x 0.260" W (13.00mm x 6.60mm) | ECW-F6273RJL.pdf | |
| 0273.200V | FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC | 0273.200V.pdf | |
| RYM12DTKS | CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD | RYM12DTKS.pdf | |
| DS90UB904QSQX/NOPB | 900Mbps Deserializer 1 Input 21 Output 48-WQFN (7x7) | DS90UB904QSQX/NOPB.pdf | |
| S-8351A50MC-J3JT2U | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8351A50MC-J3JT2U.pdf | |
| JT01RE12-35S-SR-LC | JT 22C 22#22D SKT RECP | JT01RE12-35S-SR-LC.pdf | |
| AF1210FR-07348KL | RES SMD 348K OHM 1% 1/2W 1210 | AF1210FR-07348KL.pdf | |
| RT0805WRD07110RL | RES SMD 110 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRD07110RL.pdf | |
| RG3216N-3650-W-T1 | RES SMD 365 OHM 0.05% 1/4W 1206 | RG3216N-3650-W-T1.pdf | |
| RP73D2A169KBTG | RES SMD 169K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A169KBTG.pdf | |
| HVCB2010FKL1K82 | RES SMD 1.82K OHM 1% 1W 2010 | HVCB2010FKL1K82.pdf | |
| EXB-N8V111JX | RES ARRAY 4 RES 110 OHM 0804 | EXB-N8V111JX.pdf |