| Manufacturer Part Number: | VE24P00231K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 360V 10KA DISC 24MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE24P00231K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE24P00231K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 324V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 360V | |
| Varistor Voltage (Max) | 396V | |
| Current - Surge | 10kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 230VAC | |
| Maximum DC Volts | 300VDC | |
| Energy | 250J | |
| Package / Case | Disc 24mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE24P00231K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE24P00231K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE24P00231K is new and unused, you can buy VE24P00231K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE24P00231K.
| EMM06DRYI | CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD | EMM06DRYI.pdf | |
| EBA35DRSS | CONN EDGECARD 70POS .125" | EBA35DRSS.pdf | |
| 1N4731AE3/TR13 | Zener Diode 4.3V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4731AE3/TR13.pdf | |
| CF2-31*19*10 | Solid Free Hanging Ferrite Core 83 Ohm @ 100MHz ID 0.748" Dia (19.00mm) OD 1.220" Dia (31.00mm) Length 0.394" (10.00mm) | CF2-31*19*10.pdf | |
| AD8402AR50 | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-SOICN | AD8402AR50.pdf | |
| PIC16LC774T/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16LC774T/PT.pdf | |
| MLCSWT-U1-0000-000VE5 | LED Lighting XLamp® ML-C White, Neutral 4000K 6.4V 50mA 120° 4-SMD, J-Lead Exposed Pad | MLCSWT-U1-0000-000VE5.pdf | |
| WSL36379L000FEA | RES SMD 0.009 OHM 1% 3W 3637 | WSL36379L000FEA.pdf | |
| ECC70DRMI-S288 | CONN EDGECARD 140POS .100" | ECC70DRMI-S288.pdf | |
| KJL0T17B35PN | 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJL0T17B35PN.pdf | |
| NPPC302LJBN-RC | 60 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | NPPC302LJBN-RC.pdf | |
| HW04000000J0G | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW04000000J0G.pdf |