| Manufacturer Part Number: | VE24P00131K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 205V 10KA DISC 24MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE24P00131K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE24P00131K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 184V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 205V | |
| Varistor Voltage (Max) | 226V | |
| Current - Surge | 10kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 130VAC | |
| Maximum DC Volts | 170VDC | |
| Energy | 140J | |
| Package / Case | Disc 24mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE24P00131K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE24P00131K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE24P00131K is new and unused, you can buy VE24P00131K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE24P00131K.
| GRM2196S2A1R0CD01D | 1pF 100V Ceramic Capacitor S2H 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2196S2A1R0CD01D.pdf | |
| 209-3-32082-20 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 209-3-32082-20.pdf | |
| ECC06DTAN-S189 | CONN EDGECARD 12POS .100" | ECC06DTAN-S189.pdf | |
| SL22HE3/52T | Diode Schottky 20V 2A Surface Mount DO-214AA (SMB) | SL22HE3/52T.pdf | |
| 1N4764CPE3/TR12 | Zener Diode 100V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4764CPE3/TR12.pdf | |
| PM600-04-B | INDUCT ARRAY 6 COIL 12.2UH SMD | PM600-04-B.pdf | |
| DG201ACSE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 200 Ohm 16-SO | DG201ACSE+T.pdf | |
| CM1001-9R | DC/DC CONVERTER | CM1001-9R.pdf | |
| 09664157503 | 37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | 09664157503.pdf | |
| 6600.4312 | Power Entry Connector Receptacle, Female Sockets IEC 320-2-2/F (C14 Variant) Panel Mount, Snap-In | 6600.4312.pdf | |
| 09185346911001 | 34 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle | 09185346911001.pdf | |
| 1645410000 | 20 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1645410000.pdf | |
| SFR25H0002000JR500 | RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL | SFR25H0002000JR500.pdf |