| Manufacturer Part Number: | VE24M01150K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 180V 6.5KA DISC 24MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE24M01150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE24M01150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 162V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 180V | |
| Varistor Voltage (Max) | 198V | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 115VAC | |
| Maximum DC Volts | 150VDC | |
| Energy | 40J | |
| Package / Case | Disc 24mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE24M01150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE24M01150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE24M01150K is new and unused, you can buy VE24M01150K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE24M01150K.
| K330K15C0GK5UH5 | 33pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K330K15C0GK5UH5.pdf | |
| MP8-1Q-1Q-1Q-1S-1S-0M | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP8-1Q-1Q-1Q-1S-1S-0M.pdf | |
| RMCF0201FT1K54 | RES SMD 1.54K OHM 1% 1/20W 0201 | RMCF0201FT1K54.pdf | |
| ERA-2ARC1741X | RES SMD 1.74K OHM 1/16W 0402 | ERA-2ARC1741X.pdf | |
| RT1206FRD07191KL | RES SMD 191K OHM 1% 1/4W 1206 | RT1206FRD07191KL.pdf | |
| PT06P14-15P-SR | PT 15C 1#16,14#20 PIN PLUG | PT06P14-15P-SR.pdf | |
| 172-015-211-001 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | 172-015-211-001.pdf | |
| 2314613 | CONN TERM BLOCK | 2314613.pdf | |
| 4DB-P208-04 | 4 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 4DB-P208-04.pdf | |
| 3208943 | Terminal Block Connector 2 Position Disconnect Black 10-24 AWG | 3208943.pdf | |
| ERJ-S08F1822V | RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 1206 | ERJ-S08F1822V.pdf | |
| ERJ-S1TF8661U | RES SMD 8.66K OHM 1% 1W 2512 | ERJ-S1TF8661U.pdf | |
| M55342H04B27D4RWS | RES SMD 27.4 OHM 1% 0.15W 1505 | M55342H04B27D4RWS.pdf |