| Manufacturer Part Number: | VE24M00231K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 360V 6.5KA DISC 24MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE24M00231K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE24M00231K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 324V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 360V | |
| Varistor Voltage (Max) | 396V | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 230VAC | |
| Maximum DC Volts | 300VDC | |
| Energy | 75J | |
| Package / Case | Disc 24mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE24M00231K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE24M00231K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE24M00231K is new and unused, you can buy VE24M00231K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE24M00231K.
| C1005X5R1E474K050BB | 0.47µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X5R1E474K050BB.pdf | |
| LD052C471JAB2A | 470pF 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | LD052C471JAB2A.pdf | |
| 30KPA42A-HRA | TVS DIODE 42VWM 72VC AXIAL | 30KPA42A-HRA.pdf | |
| HCC25DRXN | CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD | HCC25DRXN.pdf | |
| TVEBDHSANF-10.000000 | 10MHz Clipped Sine Wave TCXO Oscillator Surface Mount 2.8 V ~ 3.3 V 1.5mA | TVEBDHSANF-10.000000.pdf | |
| KWS25A-5 | AC/DC CONVERTER 5V 25W | KWS25A-5.pdf | |
| VI-22R-EY-S | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VI-22R-EY-S.pdf | |
| VE-J6F-CY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W | VE-J6F-CY-F4.pdf | |
| CRCW25124R70JNEGHP | RES SMD 4.7 OHM 5% 1.5W 2512 | CRCW25124R70JNEGHP.pdf | |
| EN2C7F26G2W | 7 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp or Solder Cup Gold | EN2C7F26G2W.pdf | |
| 2M805-002-16ZNU8-6PA | M805 6C 6#23 PIN PLUG THRD | 2M805-002-16ZNU8-6PA.pdf | |
| 2M805-002-16M10-28PA | M805 8C 8#20HD PIN PLUG THRD | 2M805-002-16M10-28PA.pdf | |
| 10081530-12209LF | 240 Position RDIMM DDR3 SDRAM Socket Through Hole | 10081530-12209LF.pdf | |
| 32-6518-112 | CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD | 32-6518-112.pdf | |
| CRCW1206787RFKEAHP | RES SMD 787 OHM 1% 1/2W 1206 | CRCW1206787RFKEAHP.pdf |