| Manufacturer Part Number: | VE24M00211K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9152 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 330V 6.5KA DISC 24MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE24M00211K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE24M00211K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 297V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 330V | |
| Varistor Voltage (Max) | 363V | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 210VAC | |
| Maximum DC Volts | 275VDC | |
| Energy | 70J | |
| Package / Case | Disc 24mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE24M00211K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE24M00211K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE24M00211K is new and unused, you can buy VE24M00211K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE24M00211K.
| UVZ2C2R2MED1TD | 2.2µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2C2R2MED1TD.pdf | |
| 36DY683F025BC2A | 68000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | 36DY683F025BC2A.pdf | |
| S180K25SL0P6TK5R | 18pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.256" Dia (6.50mm) | S180K25SL0P6TK5R.pdf | |
| VJ1206Y561JBGAT4X | 560pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm) | VJ1206Y561JBGAT4X.pdf | |
| MKT1820410014 | 0.1µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.512" L x 0.138" W (13.00mm x 3.50mm) | MKT1820410014.pdf | |
| ECS-3961-240-AU-TR | 24MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 5V 20mA Enable/Disable | ECS-3961-240-AU-TR.pdf | |
| MMBZ4706-G3-08 | Zener Diode 19V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4706-G3-08.pdf | |
| MB90F347ASPF-G-JNE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F347ASPF-G-JNE1.pdf | |
| C4SMF-GJS-CV0Y0792 | Green 527nm LED Indication - Discrete 3.4V Radial | C4SMF-GJS-CV0Y0792.pdf | |
| UTG010-4S | 4 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | UTG010-4S.pdf | |
| 1840946-1 | RJ45 Magjack Connector Through Hole 10/100/1000 Base-T, Power over Ethernet (PoE) | 1840946-1.pdf | |
| CB35221309 | 13 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | CB35221309.pdf | |
| 0395937113 | 13 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 0395937113.pdf |