| Manufacturer Part Number: | VE24M00151K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 240V 6.5KA DISC 24MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE24M00151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE24M00151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 216V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 240V | |
| Varistor Voltage (Max) | 264V | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 150VAC | |
| Maximum DC Volts | 200VDC | |
| Energy | 56J | |
| Package / Case | Disc 24mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE24M00151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE24M00151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE24M00151K is new and unused, you can buy VE24M00151K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE24M00151K.
| EZA-NPE470M | 47pF Bussed Capacitor 8 Array 25V E 2512 (6431 Metric), Concave 0.252" L x 0.122" W (6.40mm x 3.10mm) | EZA-NPE470M.pdf | |
| T95R686K025CSSS | 68µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V 2824 (7260 Metric) 200 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R686K025CSSS.pdf | |
| IALHK11-1REC5R-39140-30 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IALHK11-1REC5R-39140-30.pdf | |
| BZT52C22T-TP | Zener Diode 22V 100mW ±5% Surface Mount SOD-523 | BZT52C22T-TP.pdf | |
| MB9BF166MPMC1-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M4F FM4 MB9B160R Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 544KB (544K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB9BF166MPMC1-G-JNE2.pdf | |
| SI5100-F-BC | 1/1 Transceiver Full SONET/SDH 195-BGA (15x15) | SI5100-F-BC.pdf | |
| LMV824AIYDT | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | LMV824AIYDT.pdf | |
| S-8211CCZ-I6T1U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SNT-6A | S-8211CCZ-I6T1U.pdf | |
| XPCWHT-L1-0000-008E3 | LED Lighting XLamp® XP-C White, Cool 5000K 3.2V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPCWHT-L1-0000-008E3.pdf | |
| AD7940-DBRD | AD7940 - 14 Bit 100k Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | AD7940-DBRD.pdf | |
| ESR10EZPF6R49 | RES SMD 6.49 OHM 1% 0.4W 0805 | ESR10EZPF6R49.pdf | |
| C48-16R12-3S10-402 | 26500 3C 3#16 S BY PLUG WC | C48-16R12-3S10-402.pdf | |
| 68664-009LF | 22 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 68664-009LF.pdf | |
| RR02JR51TB | RES 0.51 OHM 2W 5% AXIAL | RR02JR51TB.pdf |