| Manufacturer Part Number: | VE17P00231K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 360V 6KA DISC 17MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE17P00231K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE17P00231K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 324V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 360V | |
| Varistor Voltage (Max) | 396V | |
| Current - Surge | 6kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 230VAC | |
| Maximum DC Volts | 300VDC | |
| Energy | 130J | |
| Package / Case | Disc 17mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE17P00231K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE17P00231K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE17P00231K is new and unused, you can buy VE17P00231K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE17P00231K.
| UWP1H3R3MCL1GB | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UWP1H3R3MCL1GB.pdf | |
| M550B108M050AH | 1000µF Hermetically Sealed Tantalum - Polymer Capacitors 50V M55 Module 20 mOhm 2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm) | M550B108M050AH.pdf | |
| GCM10DCCT-S189 | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | GCM10DCCT-S189.pdf | |
| ACC07DRAI-S734 | CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB | ACC07DRAI-S734.pdf | |
| ECX-H35BN-644.5313 | OSC 644.5313MHZ 3.3V HCMOS SMD | ECX-H35BN-644.5313.pdf | |
| 36502A56NJTDG | 56nH Unshielded Wirewound Inductor 500mA 340 mOhm Max 0805 (2012 Metric) | 36502A56NJTDG.pdf | |
| AD5390BCPZ-3 | 14 Bit Digital to Analog Converter 16 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD5390BCPZ-3.pdf | |
| ISL6420AIRZ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-QFN-EP (4x4) | ISL6420AIRZ.pdf | |
| TL1WK-LL1,L | LED Lighting LETERAS™ White, Warm 2700K 2.8V 60mA 2-SMD, No Lead | TL1WK-LL1,L.pdf | |
| AMM30DRSD | CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD | AMM30DRSD.pdf | |
| 1-1734160-4 | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 1-1734160-4.pdf | |
| 1718326 | 8 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1718326.pdf | |
| 0190690192 | Ring Terminal Connector 1/2 Stud Circular 10-12 AWG Crimp | 0190690192.pdf | |
| YC162-JR-074K7L | RES ARRAY 2 RES 4.7K OHM 0606 | YC162-JR-074K7L.pdf |