| Manufacturer Part Number: | VE17P00141K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 220V 6KA DISC 17MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE17P00141K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE17P00141K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 198V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 220V | |
| Varistor Voltage (Max) | 242V | |
| Current - Surge | 6kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 140VAC | |
| Maximum DC Volts | 180VDC | |
| Energy | 78J | |
| Package / Case | Disc 17mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE17P00141K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE17P00141K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE17P00141K is new and unused, you can buy VE17P00141K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE17P00141K.
| C1005C0G1H471J050BA | 470pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H471J050BA.pdf | |
| FPD050BE25038BF1 | 25pF 5000V (5kV) Ceramic Capacitor R7 | FPD050BE25038BF1.pdf | |
| M39003/01-3022H | 100µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/01-3022H.pdf | |
| P0640SDLRP | SIDAC HI SURGE 58V 1000A DO214 | P0640SDLRP.pdf | |
| FQPF2N40 | MOSFET N-CH 400V 1.1A TO-220F | FQPF2N40.pdf | |
| MEM2012P101R | LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel 200mA 0805 (2012 Metric), 3 PC Pad | MEM2012P101R.pdf | |
| B82442A1225J | 2.2mH Unshielded Wirewound Inductor 55mA 28 Ohm Max 2-SMD | B82442A1225J.pdf | |
| MC74HC4046AFELG | IC PHASE LOCKED LOOP 16SOEIAJ | MC74HC4046AFELG.pdf | |
| DG413HSDY | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 16-SOIC | DG413HSDY.pdf | |
| 19620005090 | ACCES. SPECIAL CABLE CLAMP EMC M | 19620005090.pdf | |
| 864-10/012 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 864-10/012.pdf | |
| TSW-139-14-S-S | 39 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-139-14-S-S.pdf |