| Manufacturer Part Number: | VE17M00141K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 220V 4.5KA DISC 17MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE17M00141K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE17M00141K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 198V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 220V | |
| Varistor Voltage (Max) | 242V | |
| Current - Surge | 4.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 140VAC | |
| Maximum DC Volts | 180VDC | |
| Energy | 26.5J | |
| Package / Case | Disc 17mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE17M00141K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE17M00141K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE17M00141K is new and unused, you can buy VE17M00141K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE17M00141K.
| CBR02C609C8GAC | 6pF 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CBR02C609C8GAC.pdf | |
| AQ137M150JA7WE | 15pF 500V Ceramic Capacitor M 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | AQ137M150JA7WE.pdf | |
| MKP383268040JCM2B0 | 6800pF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.406" L x 0.197" W (10.30mm x 5.00mm) | MKP383268040JCM2B0.pdf | |
| SIT1618AAA72-33S-16.0000E | OSC XO A DRIVE 3.3V 16MHZ ST | SIT1618AAA72-33S-16.0000E.pdf | |
| MAX16930BATLW/V+T | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1V (3.3V, 5V) 3 Output 10A 40-WFQFN Exposed Pad | MAX16930BATLW/V+T.pdf | |
| SIL10E-05S1V0-H | CONV DC/DC NIPOL 10A 1V HORZ | SIL10E-05S1V0-H.pdf | |
| 10-214932-7S | 35 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | 10-214932-7S.pdf | |
| KJ6P20A16SN | 16 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KJ6P20A16SN.pdf | |
| VG95234G-18-11SN | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | VG95234G-18-11SN.pdf | |
| 86899-134HLF | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 86899-134HLF.pdf | |
| 426-83-234-41-003101 | 34 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 426-83-234-41-003101.pdf | |
| 151-80-624-00-016101 | 24 Position DIP, DIL - Header Connector Male Pin Tin | 151-80-624-00-016101.pdf |