| Manufacturer Part Number: | VE13P01750K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9318 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 270V 3.5KA DISC 13MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE13P01750K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE13P01750K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 243V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 270V | |
| Varistor Voltage (Max) | 297V | |
| Current - Surge | 3.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 175VAC | |
| Maximum DC Volts | 225VDC | |
| Energy | 50J | |
| Package / Case | Disc 13mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE13P01750K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE13P01750K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE13P01750K is new and unused, you can buy VE13P01750K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE13P01750K.
| LA130URD72LI0315 | FUSE SQ 315A 1.3KVAC RECTANGULAR | LA130URD72LI0315.pdf | |
| ERB-RG0R75V | FUSE BOARD MNT 750MA 63VDC 1206 | ERB-RG0R75V.pdf | |
| SIT9121AC-1CF-33E200.000000T | OSC XO 3.3V 200MHZ | SIT9121AC-1CF-33E200.000000T.pdf | |
| NLCV32T-1R0M-PFR | 1µH Unshielded Wirewound Inductor 1.7A 66 mOhm Max 1210 (3225 Metric) | NLCV32T-1R0M-PFR.pdf | |
| 8N3Q001FG-0125CDI | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 672.16271MHz, 622.08MHz, 672.16271MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0125CDI.pdf | |
| APX811-46UG-7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-143 | APX811-46UG-7.pdf | |
| RC0402DR-072K2L | RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 | RC0402DR-072K2L.pdf | |
| 85106AC1832S5044 | 32 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | 85106AC1832S5044.pdf | |
| SFW5R-1STE9LF | 5 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | SFW5R-1STE9LF.pdf | |
| A1-24PA-2.54DS(71) | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | A1-24PA-2.54DS(71).pdf | |
| 1905625 | TERM BLOCK | 1905625.pdf | |
| CRCW121022R1FKTA | RES SMD 22.1 OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW121022R1FKTA.pdf | |
| CMF608K4500BHRE70 | RES 8.45K OHM 1W 0.1% AXIAL | CMF608K4500BHRE70.pdf |